Miért nem fogyok?
Mindennapos téma nekem annak a kérdésnek a megválaszolása, hogy miért nem fogyunk? Jelen pillanatban ezt úgy kell értelmezni, hogy a mérlegünk szerint nem fogyunk vagy még sokszor előfordul az is, hogy állandóan többet mutat, mint az első napon, amikor elkezdtük a diétát vagy az edzéseket.
Kezdjük az edzésektől remélt fogyással. Amikor nulla tudással elkezdünk edzeni, mondván, hogy én most fogyni akarok, joggal feltételezhetjük, hogyha eddig nem csináltam semmit és híztam, akkor most tuti fogyni fogok. Sajnos ez nem ilyen egyszerű. Annak idején amikor én is túlsúlyos voltam, én is így álltam hozzá. Fogalmam se volt hogyan kéne lefogynom, diétázni nem akartam, mert ki akarja megvonni magától azt amit szeret, ezért otthon kezdtem el tornázni. Kardió és erősítő edzek felváltva heti kétszer, háromszor. Meglepetésemre fogytam is tőle fél év alatt kb 7 kilót. Akkor azt gondoltam, hogy milyen jól csinálnom azt, amit csinálok, de így utólag tudom, hogy azért sikerült, mert akkor jött be a nyári szezon és rengeteg zöldséget és gyümölcsöt ettem. Nem azért, mert fogyni akartam, hanem mert imádom őket. Valójában csak edzésre hagyatkozni nem szabad, mert ha valaki nem táplálkozik jól, akkor lehetsz te nagyon elszánt, nem fogsz fogyni. Rengeteg edzés kell ahhoz, hogy a rossz táplálkozásunkat fedezni tudja a jövőbeni mozgásunk. Sőt a sok mozgás és az utána következő izomláz, ha jól csinálod akkor még növelni is fogja a súlyod. Ez két okból lehetséges, az egyik, hogy izmosodni fogsz, a másik, hogy izomláz esetén az izmokban plusz víz fog raktározódni. Hallottam már olyanról, hogy valaki a második nap hagyta abba a fogyókúra próbálkozását, mert edzést követően több volt a súlya és azt hitte, ez nem is működik. Ez velem is meg eset, hogy másnapra több volt a súlyom, pedig pont az ellenkezőjét vártam, azt hittem valamit elrontottam, de nem.
A másik oldal ugye a diéta. Edzést még csak csak megoldjuk valahogy, akár értünk hozzá akár nem, de egy diéta már komoly tudomány. Persze mindenki tudja, hogy sok zöldség, gyümölcs, kevés szénhidrát, de nem élhetünk csak ezen. Sokszor látom egy kezdő diétásnál, az az első, hogy elhagyja a kenyeret, krumplit és rizst. Amikor ilyeneket hallok, állandóan a falra tudnék mászni. Az a legrosszabb diéta, amikor egyik napról a másikra felforgatjuk az étkezésünket és magunkra erőltetünk valamit olyat, amit nem szívesen ennénk meg. A köztudatban nagyon erősen él, hogy aki fogyni akar az sok salátát egyen. De, ha valaki nem szereti a salátát annak nem kell leerőszakolnia a torkán. Én mindenkinek akinek segíteni szoktam, azt szoktam tanácsolni, hogy keressük meg azokat az ételeket, amiket szeretünk és tudjuk, hogy hasznát fogjuk venni a fogyásunk érdekében és azokra építkezni. Nagyon, de nagyon sokan, állítom, hogy az emberek 99% nem tudja, hogyan kell neki úgy fogyni, hogy közben egészséges maradjon, ne éhezzen, elérje az álmai súlyát és kinézetét, majd miután lefogyott meg is tudja tartani a súlyát könnyen. Fél év után, mikor diétázni kezdtem én is ebbe a 99%-ba tartoztam, fogalmam se volt mi fán terem egy jó diéta. Aztán egy idő után kezdtem megérteni bizonyos dolgokat. Majd kiderült pár dologról, ahogy amiben hittem eddig az nem igaz. Utána olvastam olyanoknak, amiket nem értettem. Állandóan monitoroztam magam és a fogyásom. Mindennap többször lemértem a súlyom és észrevettem mintákat a súlyingadozásomban. Egy idő után már az volt a hobbim, hogy megpróbáltam kitalálni a jelenlegi tudásom alapján, hogy holnap hány kiló leszek. Tudtam, hogy vannak olyan időszakok, amikor elkezd a testünk vizet raktározni és vannak olyanok, amikor elengedi azt. A minták alapján tudtam, hogy mikor fog bekövetkezni a víz elengedés a szervezetemből és csak akkor fogom látni a testem valódi súlyát. Addig csak egy hamis adat kapok, amire nem szabad támaszkodni, mert akkor jön elő a legtöbb emberben az a kérdés, hogy miért nem fogyok?
A fogyás folyamata egy türelem játék. Olyan, mint egy társasjáték, vannak bizonyos szabályok, amiket be kell tartanod, ahhoz, hogy egyáltalán elkezdj tudni játszani. Fentebb leírtam, hogy mik ezek a szabályok: egészségesek maradni, mert különben nem ér az egész semmit, ne éhezzél, mert nagyon hamar megunod és feladod, és a fogyásod után, tud megtartani a súlyod, mert ha nem sikerül, akkor teljesen felesleges volt az egész részedről. Gyakori, ha türelmetlenek vagyunk és nem látjuk azonnal magunkon a változást, akkor valami hülyeséghez folyamodunk. A másik, amikor aránylag sikeresen fogyni, de úgy gondoljuk, hogy mehetne ez még gyorsabban is, hisz kinek van ideje toporogni. Ekkor szintén valami hülyeséget csinálunk és hosszútávon szépen megbosszulja a testünk. Szerintem mindenki tudja, miről beszélek, főleg, ha át is éltük. Tehát, aki úgy gondolja, hogy jól csinálja, az valószínű csak vizet raktározz és azért nem mennek lejjebb a kilók, de ne aggódjon, mert a szervezetünk akár mennyire is nem akar változni, úgyis el fogja engedni a felesleges vizet és behozza a lemaradást. Ráadásul, folyamatosan ellenőrizzük a testünk körméreteit is, mert az mindig állandó és nem ingadozik, mindig meg fogja mutatni, hogy fogytunk e vagy sem. Persze van olyan, aki úgy gondolja, hogy jól csinálja, de ha megnéznénk, hogy miket eszik, abból mennyit és mikor, akkor biztos kiderülne, hogy hol rontja el. Akinek meg fogalma sincs arról, hogy kéne csinálnia és nem akarnak lemenni a kilók, annak azt tanácsolom, hogy kérjen segítséget, akár tőlem akár mástól, mert a végén csak ártani fogunk magunknak és a felesleges időnket és pénzünk dobjuk ki olyanokra, akiben csak reménykedni tudunk. A témáról nagyon sokat lehetne még írni, de mindenki egyedi, mindenkinek más és más lehet a problémája, így mindenkinek személyes tanácsra van szüksége. A nagy közönség felé csak tippeket lehet adni, de konkrét megoldások nincsenek, az egyénre szabás az egyetlen járható út.
27 Diétás Étellista
Nem tudod, mit lehet enni diéta alatt?
Te is állandóan éhezel?
Te sem salátán akarsz élni?
Töltsd le az ingyenes anyagunkat! Hová küldjük?
Azért van olyan, hogy a saját szervezeted az ellenséged, és ezért nem tudsz fogyni…
Nagyon jól összefogott cikk. Igen a legnagyobb gond az, hogy sokan azt hiszik elég többet mozogni, mint eddig, és a legbénább, hogy tényleg van olyan szerencsés, akinek ennyi elég is, a többségnek viszont a kaját is rendbe kell raknia mellette.
A másik az, hogy ez hosszútávú elkötelezettséget kíván, ami nem egyszerű feladat, meg persze mindenki holnapra akar lefogyni, ;-)))
@denisaw.:
Ja, az én szervezetem is ilyen, folyton azt követeli, hogy zabáljak minél több szar kaját, addig amíg el nem kezd feszülni a gyomrom és ezt lehetőleg minél gyakrabban csináljam. ;-)))
Klassz cikk, de egy dolgot hozzátennék:
Ha az ember úgy látja, hogy mindent megtesz (mozog rendszeresen, jó diétát választ és be is tartja) mégsem megy a fogyás érdemes lehet orvoshoz fordulni, mert állhat a dolog hátterében hormonális probléma (pajzsmirigy alulműködés, rosszul megválasztott fogamzásgátló) vagy egyéb betegség. Ha ilyen egészségügyi gond van a háttérben hiába ostorozza magát az ember nem fog menni a fogyás.
A bevitt táplálék minősége és mennyisége nagyon fontos. Kb. 60/40, de inkább 70/30 élelmiszer/mozgás.
Na meg persze, türelem, türelem, és türelem. A görcsös akarásnak általában ilyen eredménye van, hogy „én mindent megteszek, és mégsem fogyok”! Miumiu hozzászólása is helyén való, hiszen van, hogy tényleg valamilyen hormonprobléma vagy anyagcsereprobléma (zsír, szénhidrát) húzódik meg a háttérben. Én nem vagyok a mérlegelés híve, inkább cm-ben kell az eredményket vizsgálni. Ahogy írja is a posztoló a zsír-izom arány változása eredményezheti, hogy nemhogy kevesebbet, de többet látunk a mérlegen állva. Hölgyeknél pedig a ciklus egyes fázisiban a szervezet vizet tart vissza, így egy mérlegeléskor azt tapasztalhatjuk, hogy a súlyunk gyarapodott, közben meg csak egy folyamat játszódik le épp a szervezetünkben. Szóval testünk működésének alappilléreivel nem árt tisztában lenni, mielőtt teljes elkeseredésünkbe újabb és újabb módszerekhez nyúlunk, vagy éppen feladjuk terveinket.
Aki fogyni szeretne, az előbb emlékezzen vissza, hogy nagyjából mennyi idő alatt jöttek föl a plusz kilók. Amikor folyamatosan hízott és nem állt be a magas testsúlya. Mert a hízási periódusnál nagyságrendekkel gyorsabban nem lehet leadni a zsírt (az izmot le lehet!), szóval a legfontosabb a kitartás és a türelem.
Van nekem is épp elég problémám a fogyás / kaja / mozgás stb. témával. Éhesnek lenni rossz.
De nem is ez a legnagyobb gondom hanem az, hogy minden írás 99%-ban nőkről szól nőknek. Pedig nem hiszem, hogy mi férfiak ennyire alul lennénk reprezentálva elhízásban, talán sőt…
Ez valami feminista dolog, vagy épp az ellenkezője, mi lehet az oka?
„Kardió és erősítő edzek felváltva heti kétszer, háromszor. Meglepetésemre fogytam is tőle fél év alatt kb 7 kilót.”
Az nem létezik, hogy normál esetben – megfelelő étkezés mellett – ilyen edzéssel valaki csak ennyit fogyjon fél év alatt. Itt már szerintem valami súlyos hormonális zavar (genetika) áll a háttérben.
Nem vagyok szakember, de rizst szerintem lehet enni. Szénhidráttartalma magas, de értékes, lassan lebomló, és a szervezetnek CH-ra is szüksége van, persze mértékkel. Mindent mértékkel. Megfelelő mozgással, életmódritmussal akkor elvileg – ha nem áll valami más a háttérben – és gond nem lehet.
Nem írod, hány kilósan kezdted a fogyózást, csak azt, hogy túlsúlyod volt. Kíváncsi lennék az induló testtömeg indexedre. Egy 60-70 kilós ember nem is fog annyit leadni, mint mondjuk egy 110 kilós. Minél nagyobb a felesleg, annál többet adsz le. Aztán idővel az új életmód hatására beáll egy egyensúly, ami után már egyre nehezebb tovább fogyni, de sokszor értelmetlen is, mert az már erőszak a szervezet ellen, sanyargatás, egészségtelen dolog.
Imádom a remek kifogásokat. Pajzsmirigy? Mindenki, aki egy hét „kőkemény diéta” után nem fogyott 10 kilót, rögtön pajzsmirigyet kiált. Meg hogy ő nem tud lefogyni.
AZ emberek 99%a dietetikai analfabéta. Bele sem kezdek inkább, hogy a „nagyon megnézem mit eszek meg”-be a többségnél a „csak egy kis kocka” csokika meg csak pár szem popkorn simán belefér. Hagyjuk is.
Testtömeg index? Muhaha. Aki rendesen edz és táplálkozik, az kockás hassal is lehet mondjuk 175 centihez 90 kiló. A BMI-je alapján elhízott. Lóf*szt BMI, aki soha súlyzót nem látott és születésekor volt a legjobb izomtónusa, az hiába 68 kiló 175 centihez, jó BMI-vel – és csapott vállakkal, kis pocakkal, löttyedt karokkal – az bizony hájas, mert a testtömege szignifikáns részét a zsír adja.
@turista a saját országában: 173 cm és 84 kiló voltam, férfi és 77 kilóra fogytam edzéssel, valószínű, hogy azért ennyit, mert az étkezésem nem volt „rendben”. Attól, hogy jól étkeztem még nem jelenti azt, hogy tudatosan is. 77 kilósan kezdtem diétázni és mellé edzettem. 59 kilóra fogytam le még 8 hónap alatt.
@blogszerkesztő: Ha a 173 centidhez 59 kiló vagy, akkor már nem vagy férfi, csak fiúcska. Pajzsmirigyről meg annyit, h a menekülttáborokban hogyhogy egy pajzsmirigybeteg sincs? Mert ott nem csúszik le még pár pogi a sör/bor mellé este tizenegykor.
@megadeth1: persze, mázsa alatt karácsonyfadísz, mi? Ha minőségi, tónusos, definiált, eres-szálkás 59 kiló, akkor nincs vele semmi baj.
@Törökátok: Nem, szó sincs róla, csak kevésnek tűnik. Egy icipicit sportosabb lány, ha 59 kiló és 1,73, még alig M-es méret.
@megadeth1: s akkor szerinted egy 182cm-hez hány kiló a normális súly?
@Miumiu: Nagy francokat nem fog menni a fogyás. Tény, hogy bizonyos típusú pajzsmirigy-rendellenességeknél nehezebb lefogyni, de ha kevesebb kalóriát viszel be a szervezetedbe, mint amennyit az elhasznál, akkor lefogysz. A dagadtak sokszor szeretnek ilyesmikre hivatkozni (keveset zabál, de hát a pajzsmirigy), csakhogy ez cáfolná az energiamegmaradást.
@blogszerkesztő: Köszönöm a választ. A 173 centihez a 83 kiló, 28-as BMI-értékkel valóban (enyhe) túlsúlynak minősült. Én 183-84 cm vagyok és 85 kilóról kezdtem a fogyózást, akkori súlyommal éppen a normál-túlsúly határán billegtem. Azóta sikeresen lefogytam 2 hónap alatt, és azóta egy egészséges testömegindex értéket vallhatok a magaménak, amit igyekszem szűk határok között megtartani.
Az étkezésen nyilván nagy hangsúly van.
Viszont csak halkan jegyzem meg, az 59 kilósra fogyással immáron a normál tartomány alsó határát zörgeted. Úgyhogy itt már állj meg, sőt akár némi súlygyarapodás is belefér. 🙂
@Sobo: fiú, lány? Ha fiú és feltéve, h a testzsír %-a normál zónában van, akkor kb 68-90 közt, alkattól, izomzattól függően. Blind guess, ha megfelel 🙂 Ha lány, akkor gondolj Claudia Schifferre a karrierje kezdetén, mikor még voltak cickói. Akkor állítólag majdnem 60 kiló volt.
Fiú, persze. Én a 78-82kg-t mondom, mert ott még nem tokásodik, a bőr sem fordul vissza az álla alatt. Na meg persze nincs úszógumi &Co. sem.
Magyarán egy szálkásitásra előkészített/beállított fazon.
Kosz
@Mérnork: Rossz lehet neked….Vegyük az én példámat, úgy terveztem, hogy jó fél év alatt leadok 10-15 kilót..ennek érdekében dietetikushoz és személyi edzőhöz fordultam…meg is született minden terv személyemre szabva..az első 1-2 hónap alatt rendszeres edzés mellett ( heti: spinning 3*1,5 óra, krav maga 2*1,5 óra, wushu 2*1,5 óra, 1*1,5 óra teljes testi köredzés, plusz futás, amikor kedvem volt hozzá legalább fél óra) sikerült leadnom 2 kilót!!! Az edző már itt nézett rám érdekesen, mert hogy nem viszek be annyi kalóriát egy nap, mint amennyit elvisznek az edzések..már többet kellett volna fogynom…folyamatosan mérték a testzsír %-ot, ami nem csökkent, hanem nőtt, az izomzat nem változott…aztán egyszer csak 1 hét alatt felhíztam 10 kilót…edzések, diéta mellett…na ekkor javasolták, hogy többet ne költsek el náluk, mert nem tudnak segíteni… De valószínűleg te jobban tudod, mint én, hogy miért nem is tudok lefogyni…A hízásnál pedig nem a víz visszatartás volt, hanem centikben mérhető hízás….mellé sok fájdalom, amit senkinek nem kívánok…mert hogy fáj az ám, ha hirtelen ennyit hízol fel…Szóval, nem zabáltam fel szar kajákat, még kólát sem ittam, mert refluxos vagyok, és ex-gyomorfekélyes…zöldséget, csirkehúst, és napi 3 liter vizet ittam….ennek ellenére kétszer sikerült eljátszania a testemnek azt, hogy 1 hét alatt 10 kilót hízott…Jó lenne, ha nem ítélkeznél egyből mások felett, hanem befognád és gondolkodnál előtte…Sok edzőhöz fordultam már segítségért, de többnyire eredménytelen lett…az egyetlen, ami hatott az a 90 napos diéta volt…de sajnos az sem végleges eredményű….
@denisaw.: Én szívesen segítenék neked, a leírásod alapján biztosan kihívást jelentenél. Jelentkezz a New Man Programra.
dietmaker.blog.hu/tags/new_man_program
@denisaw.: Blabla. Ha nem viszel be annyi kalóriát, mint amennyit elégetsz, akkor fizikai képtelenség, hogy hízz. Mondom, energiamegmaradás. Ha nem érted, kukkants meg egy középiskolás fizikakönyvet. Ha kalóriadeficit mellett hízni tudnál, akkor a semmiből állítanál elő energiát, és ezzel megcáfolnád a fizika egyik legalapvetőbb törvényét. De persze nem így van, csak szimplán többet zabálsz, mint kéne.
@DoYouReallyWantMe: Akkor neked is…a kalória bevitelem nem volt több 1800-nál…most számold hozzá a fentebb felsorolt edzéseket….de nyilván zabáltam….miért olyan nehéz elhinni, hogy nem zabáltam az edzések mellett???? elárulom, munka és edzések mellett időm nem volt zabálni, de kedvem se….van egy ismerősöm..gimis kora óta annyit eszik, hogy az még egy zabálónak is sok(k), ennek ellenére mai napig alig éri el az 50 kilót!!! egyszerűen nem tud hízni..én pont a fordítottja vagyok…ha nem eszek, akkor is tudok hízni…tudom, én vagyok a hülye, meg hazudok…de nem, nem hazudok, mert nincs értelme…egyébként pedig kevés kalória bevitel mellett is lehet hízni…hiszen a szervezet a fenntartása érdekében raktározni kezd (éppen ezért állítják úgy össze a diétát, hogy a mozgás mennyiséghez mérten elegendő energiát adjon a test fenntartására is) egy átlag ember (nő) kalória bevitele kb. 2200 lehet, ha csak ehhez viszonyítom az edzések számát, már akkor is fogynom kellett volna, de a jobb hatás érdekében a nekem meghatározott kalória mennyiséget 1800-ban állapították meg, és vmennyire előre tervezve a várható fogyást/időt. Nos csökkentett kalória bevitel mellett híztam, nem tudom mit nem lehet ezen érteni…az enyém túlságosan is raktározó módra van beállva…és még ha zabálnék is egész nap – amit nem teszek-, akkor sem lehetséges a heti 10 kiló hízás, amit ruhaméretben lehetett mérni….
@DoYouReallyWantMe: Az alulműködés diagnosztizálása egy db. egyszerű vérképpel megoldható, érdemes megnézetni. Mert ha tényleg van hormonprobléma akkor az egyszerű gyógyszeres kezeléssel remekül orvosolható és rengeteg felesleges kínlódást megspórol.(Persze van az az embertípus is, aki innentől kezdve igazoltnak látja a kövérségét és magasról tesz a dologra) Ha pedig az derül ki, hogy nincs probléma akkor az ember tudja, hogy valószínűleg rossz módszert választott és valamit máshogy kell csinálni.
Nekem a személyes ismeretségi körömben van olyan lány, akivel együtt edzettem és az egyik edzés közben összeesett, mert kiderült, hogy naponta egy zacskó saláta az adagja, de hát hízik mellette folyamatosan. Őt is „elküldtem” hormonszintet nézetni, kiderült a probléma, kapott hormonpótlót és dietetikussal konzultált pajzsmirigyes diéta ügyében, azóta csodaszépen megindult nála a fogyás.
Egy darab vérvételt megér a dolog nem?
@Miumiu: Mielőtt bele tudtam volna kezdeni az orvososdiba, elküldtek melóhelyről, így most nincs Tb-m, de magándokira se pénzem…de amit ez a helyzet változik, tuti irány a doki, mert előtte csináltak már vérképet, amit ismételni kellett, mert mindig a másik irányba tolódtak az értékek, a TSH hol az elfogadott érték sáv alatt, vagy fölötte volt..erre azt mondta a doki, hogy vmi nem okés, nem lenne szabad váltakoznia hónapról, hónapra…remélem minél előbb le tudom ezt zongorázni, mert nem egészséges…