Miért nehéz fogyni 40 felett?
Fiatal huszonéves vagy, aki boldogan éli az életét. Nincs súlyproblémád, bármit megehetsz, amit csak megkívánsz. Nem kell oda figyelned az étkezéseidre, mert sosem okoztak gondot. Vékony, sportos alakod van, aki után megfordulnak az emberek. Egyre jobban telik idő, elmennek feletted az évek, 30 évesen kezded érezni, mintha lenne egy kis súlyfelesleged, de semmi komoly. Annyira nem befolyásolja az életed. 40 évesen már ruhában is feltűnő, hogy egyre jobban kezdesz túlsúlyos lenni és nem érted, hogy mi lehet az oka. Ahogy öregszel tovább úgy leszel túlsúlyosból elhízott, ami hatalmas egészségügyi kockázatot jelent már. Későn kapsz a fejhez és a baj már megtörtént. Próbálnál fogyni, de sehogy sem sikerül, sőt még tovább hízol. Mi lehet a baj és miért egyre nehezebb fogyni, ha az ember korosodik?
Egyre kövérebb
Valójában minden gyerekkorban történik. Az a lényeg, hogy mit szoksz meg, akkor amikor elkezdesz magadtól táplálkozni. Gyakorlatilag megehetsz mindenféle ételt, a szüleid örülnek, ha nem kell főzni rád, így könnyebb venni valamilyen készételt a boltban és gyorsan elkészíteni. Tisztelet a kivételnek, de sajnos ez a tendencia. Minél több édességet és süteményt fogsz enni, annál többet fogsz idősebb korodban is. Ugyanis ezt a táplálkozást fogod megszokni. Azonban, amíg fiatal korodban ledolgozod a többlet kalóriákat, azáltal, mert fiatal vagy és így több energiára is van szükséged és azáltal, mert aktívabb vagy a mindennapokban. Ahogy idősödsz, úgy csökken a kalóriakereted vagyis kevesebbet kéne enni és egyre fáradékonyabb leszel, amitől kevesebbet fogsz mozogni. Minden összeadódik. Tehát, ahogy múlnak az évek, egyre tudatosabban kell táplálkoznod. Most már nagyon oda kell figyelned, hogy mit eszel meg és mit nem. A 65 év feletti emberek 80%-a túlsúlyos vagy elhízott, nem véletlenül.
Tudatos táplálkozás
Étkezés szempontjából az lenne az ideális megoldás, hogy egyre kevesebb kalóriát együnk. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy egyre kevesebb legyen a napi átlag sütemény mennyiség és egyre több zöldségalapú étkezés. Tapasztalataim alapján, a kövér emberek nem azért híznak el, mert túl sokat ennének, hanem inkább azért, mert rengeteg süteményt, édességet, ropogtatni valókat esznek. Amikor egy kövér embert látsz, hogy milyen sokat eszik, az azért van, mert alapból kövér így a kalóriakerete is sokkal nagyobb. Attól, mert valaki sokat eszik, nem biztos, hogy automatikusan hízni is fog tőle. Egy 200 kilós embernek kb 4500-5000 a kalóriakerete, ettől még nem fog hízni, csak arra elég, hogy fenntartsa a testsúlyát. Meglepő módon a diéta és fogyás egyik kulcsa, hogy sokat kell enni. Állandóan enni, de nem mindegy, hogy mit eszünk. Egy példával illusztrálva: ha valaki csak 2 szelet rántott húst engedhet meg magának egy étkezésre köret mellett, akkor sült natúr húsból 3-t is ehet. Tehát a lényeg az, hogy tudatosan kell hozzáállni, mert 2 vagy 3 szelet hússal fogok jobban jóllakni?
Megteszek mindent, mégsem fogyok!
Biztos sokan mondják vagy mondták már életükben, hogy ők bizony nagyon oda figyelnek, nagyon tudatosak, mindenből a kalória és zsírszegényt veszik és még sportolni is eljárnak, ennek ellenére mégse fogynak. Van olyan, aki még így is hízni tud. Sajnos ezzel rengetegen vannak így és jómagam is rájöttem, hogy maga a fogyás már egy kész tudományág. Olyan komplex, hogy aki nulla tudással fog bele 90%, hogy kudarcot fog vallani. A legnagyobb probléma, hogy sehol, de tényleg sehol nem tanítják, hogyan kell fogyni. Sőt a fogyással foglalkozó nagy cégeknek is az az érdekük, hogy ne fogyjál le, de vedd meg a termékeiket, mert azzal kecsegtetnek, hogy működik. De, ha mégis fogynál, akkor azonnal hízzál vissza, hogy még többet tudjanak legombolni rólad. A másik dolog, hogy mindenki más-más probléma miatt nem tud fogyni, így nem lehet általánosítani se, mert nem tudni, ki, hol hibázik, mert, ha tényleg nem tudsz fogyni, akkor 100%, hogy valahol hibázol. Olyan egészséges ember még nem született, aki ne tudna fogyni. Nincs bebetonozva senkinek se a súlya. Az első lépés mindig fejben dől el és csak utána a módszerében. Tehát, ha te úgy érzed, hogy mindent megteszel és mégsem tudsz fogyni, akkor nagy a valószínűsége, hogy segítségre lesz szükséged, mert magadtól nem fog sikerül.
Hogyan mozogjak?
Jellemző, hogy valaki csak a sportra vagy különböző mozgás formákra támaszkodik. Jóga órákon látom, hogy a társaság fele minimum túlsúlyos és gondolom nem azért járnak oda, mert annyira élveznék. Most mondom, hogy jógával soha az életbe nem fogsz lefogyni. Ugyanez igaz az alacsony intenzivitású mozgásokra is. Ahhoz, hogy sikeresen fogyni tudj először az étkezésed kell rendbe rakni és csak utána következhet a mozgás. A leghatékonyabb mozgás a kardió és hasonló edzések. De valójában mindegy milyen mozgást választasz, mert a lényegnek azon kell lennie, hogy izzadj. Nem az izzadástól fogsz fogyni, ha kifekszel a napra és izzadsz attól még nem fogsz fogyni, attól csak vizet veszít a tested, amitől ugyan könnyebb leszel, de amint inni kezdesz újra elraktározza tested. A mozgás következtében az izzadás azt jelenti, hogy felhevült a tested vagyis a szíved elkezdett gyorsan verni. Minden felgyorsul a testedben, ezért extra kalóriára van szükséged, hogy tartani tud a tempót. Ilyenkor nem a zsírraktáraidat fogod felhasználni, hanem azt, amit előzőleg megettél. Ezért fontos, hogy előtte egyél valamilyen szénhidrát dúsabb ételt. Én ilyenkor a fogyásom alatt is krumplit vagy rizst ettem valami mellé, persze nem sült krumplit! A tested ezt fogja elsőnek felhasználni és csak utána nyúl a zsírraktározókhoz, viszont ez így van jól. Ha a megevett étel az edzésre megy el, akkor nem marad a tested életben tartásához elegendő kalória, ezért a feleslegedből fogja ezt fedezni. Tehát nem az edzéstől fogsz fogyni, hanem a kalóriahiánytól, de ez csakis úgy lehet, hogyha megfelelően étkezel.
Sokan kérdezik, hogyan egyenek, akkor amikor edzenek. A fő szabályom az szokott lenne, hogy úgy egyél, ahogy mindig is szoktál. Sose egyél kevesebbet és sose egyél többet csak azért, mert edzel. Az más kérdés, hogy edzésnél több szénhidrátra van szükséged, mert, ha nem eszel, akkor könnyen ájulás lehet belőle. Tehát ilyenkor ne csak salátát együnk.
27 Diétás Étellista
Nem tudod, mit lehet enni diéta alatt?
Te is állandóan éhezel?
Te sem salátán akarsz élni?
Töltsd le az ingyenes anyagunkat! Hová küldjük?
@turista a saját országában: Miért kellene kondibérlet? Ha körbekocogod a háztömböt, vagy biciklivel mész munkába, az is kardiózásnak számít. Sőt, erősítő edzéshez sem kell kondibérlet: fekvőtámaszt, húzódzkodást, tolódzkodást, stb. otthon, ingyen is lehet csinálni.
@Luighi: És hány éves vagy, ha szabad megkérdeznem? Mert és 54.
És épp most tervezem elhagyni a vacsorát. (Nem lesz könnyű.)
@Roan: Sőt. A TV előtt is lehet szobabiciklit tekerni. Én azt csinálom.
Aki most 40 és 50 között van, annak a gyerekkorát egyáltalán nem határozták meg a minden sarkon kapható forró és illatos péksütemények. De sőt, a készételek sem, kicsit furcsa a jelen tapasztalataiból a múltra vonatkozó következtetéseket levonni.
A „sokszor enni keveset” elv is megdőlni látszik az utóbbi időben, szerintem a T. blogírónak annyi igaza van, hogy 40 fölött nehezebb fogyni, hogy a mozgás tud segíteni benne és, hogy nem könnyű megfelelően étkezni. 🙂
@kisQtya: 48 évesen történt 🙂
@kisQtya: 48 évesen történt 🙂
@Void Bunkoid: „A ti világotokban csakis kétféle ember létezik, a fitti zöldségrágcsáló ugribugri meg a dagadt”
Aha tényleg. Feltűnt hogy nem én írtam a TI VILÁGOTOKról ugye? 😀 (nincs is kockafejed akarom írni beszűkült hajszálerek a víztoronyban) 😀
Vagy ez csak a „nomen est omen” hatás :-)))
@tmm: „Szénhidrát kell az edzéshez: Nem kell. Van a szervezetnek szénhidrátraktára, amit fel tud tölteni fehérje, illetve zsírégetésből” – erre írtam, hogy ezt kerüljük, mert ha fehérjét használsz, akkor az izmot építed le, ami lehetőleg ne legyen cél.
Azt hozzátenném, hogy a biokémiai folymatokat meg te szabályozod az intenzitással: a könnyű-közepes intenzitásnál használlod fel (%-osan mérve) a legtöbb zsírt, magasabb intenzitás esetén ez az arány csökken, de cserébe nagyobb az energia-felhasználás fel, tehát ez is lehet szempont.
Ami az izombontást illeti, én már úgy tanultam, a legújabb kutatások alapján, hogy csak a glikogénraktárak kiürülése után történik glükoneognezis (a glikogénraktárakban a kb. 300-500 g tartalék 1200-2000 kcal-t jelent, tehát elég hosszú és megerőltető edzés kell hozzá). Ennek ellenére a legtöbb könyvben még mindig megemelt fehérjefogyasztást javasolnak az állóképességi sportolóknak (1,2-1,5 g/ttkg vs. 0,8-1,2 g/ttkg normál esetben), szvsz minimális fehérjeveszteséggel számolni kell.
@Luighi: A remény hal meg utoljára. 🙂 43 évesen még én is tudtam 20 kilót fogyni, de vissza is jött, amint elmúlt az a lehetőség, hogy csak magammal foglalkozzam.
@Roan: Sokáig én is így gondolkodtam. Aztán beiratkoztam és azóta az egyik legjobb befektetésemnek tartom. Sokkal változatosabb mint az otthoni edzés, jók a csajok, sokat tanul az ember abból ha megfigyel másokat. Konzultálhatsz trénerrel ha gondod van, vagy valami speciálisra vans szükséged. Ráadásul hatékonyabb az edzés, ha minél többféle gyakorlatot csinálsz. A home fitnessz ötlet teljesen jogos, csak egy idő után jóval unalmasabb. A konditerem kicsit társaságba járás, szórakozás is.
@Szőkeherceg-bombanője:
Ez bizony igaz. Én gyerekkoromban – nem tartósan, de olykor-olykor – még éheztem is. Az általános iskolai osztályunkban egyáltalán nem volt túlsúlyos gyerek. A falunkban jellemzően a többször szült felnőtt nők voltak túlsúlyosak.
@darkmirjam_light: Van egy hátránya.Eljön az az idő, amikor már nem járhatsz konditerembe a munkahelyi/családi kötelezettséged miatt és akkor felhagysz az EGÉSSZEL. Kezdetben azzal, hogy majd a jövő hónapban már úgyis lemész a terembe…… Aztán sutty, eltelik 10 év. Terem nélkül. :)))))
@kisQtya: Épp most vagyok túl azen az időszakon. A gyerekek már 12-13 évesek, leginkább azt igénylik, hogy hagyjuk őket békén. Újra van hobbink, ami első körben a sport lett. Sajnos igaz, gyerek mellett csak nagyon nehezen tud az ember aktívan és rendszeresen sportolni. Szerencsére soha nem késő elkezdeni. Negyven felett sem. Sőt, sokat javít az öregedés felett érzett keserűségen, ha látod, hogy a tested még mi mindenre képes.
@kisQtya: A „szép, arányos test” nem kampány, hanem életmód eredménye. Valami ilyesmit mond az említett film alkotó főszereplője.
Én meg azt mondom hogy aki a NYERS növényi tápanyagoknak nem barátja az bajban van! (akkor is ha ez még nem látszik. És még véletlenül se írtam semmi edzést, vagy hasonlót. Igaz a napi minimum 2x15p séta az mindenkinek létszükséglet (kellene legyen).
Szerintem a lassú víz partot mos mondás is igaz lehet, nem nagyon eldurvult esetben. Inkább minden nap keveset, mint évente 1-2-szer sokat. Eldurvult helyzetre vonatkozóan ez egyáltalán nem áll! (pl.Egy eldugult lefolyót már nemigen lehet napi fél liter víz beletöltésével helyrehozni. Oda már tényleg kell a víz vödörszám.)
@darkmirjam_light: Ennek minden sorával egyet értek, közel 20 éve járok terembe magam is:) Viszont azt nem szeretem, ha valaki azzal takarózik, hogy azért nem sportol (sőt, mozog!), mert nincs terem a közelben, meg drága. Ilyenkor szoktam megkérdezni: és mennyibe kerül otthon egy fekvőtámasz?
Egyébként, ha valaki tényleg nem tud időt-pénzt áldozni rá, kezdetben elég az otthoni/szabadtéri edzés, aztán eldönti, hogy többet invesztál-e bele. Persze, ha valaki megteheti, kezdjen edzővel, kontrollált körülmények között sportolni, hiszen sokkal gyorsabban fog eredményt elérni.
Elég tapasztalattal meg úgyis rájön, hogy mi t érdemes kiváltani otthoni/szabadtéri edzéssel, és mit nem.
@Roan: zsírégetésre a legjobb a téli túra. hideg is van, felfelé is kell menni, egész nap is eltart. pénzbe is csak annyiba kerül mint a vonatjegy buszjegy. és elég heti egyszer is.
@csepke: és még élvezed is 🙂
@Gekko: azért ezt a szénhidrát elvonást ne erőltesd. Komoly bajok lehetnek is lehetnek belőle
http://www.beresalexandra.hu/dietetikus_online4/drasztikus_szenhidrat_megvonas
Ezzel nagyon egyet értek – „Aki most 40 és 50 között van, annak a gyerekkorát egyáltalán nem határozták meg a minden sarkon kapható forró és illatos péksütemények. De sőt, a készételek sem, kicsit furcsa a jelen tapasztalataiból a múltra vonatkozó következtetéseket levonni.”
Én 65 éves vagyok, az én gyerekkoromban nem voltak sütik, meg különböző pékáruk – kifli, zsemle! – ennyi volt – de nekünk nem volt rá pénzünk – a sütikre. Szóval a fentiekkel én sem értek egyet… Bár most, hogy már megtehetem, hogy megvehetem bepótolom a gyerekkoromból kimaradt édesség falást? Hiszen sokat? relatíve, de nassolok igaz étsokoládét 70 %-osat, meg „bonbonmeggyet”.. most kezdem elhagyni őket Alex könyvének hatására.. És milyen „érdekes” én „kövér” vagyok a a húgom meg vékony alkat, itt lehet köze a „genetikának” melyikünk mely családtagunkra ütött…Kiváncsi leszek most,hogy majd „betartom” a „betartandókat” fogyok-e, – már eldöntöttem fejben, hogy fogyni akarok…, mert kell. Mondandóm lényege, hogy nem hiszek a „gyerekkori fényűzésben” .
Kedves Alex! Pont kétszer annyi a súlyom, mint amennyi az általános normák szerint max. lehetne. Ez annyira megviselte az izületeimet, ínaimat-izmaimat, hogy gyakorlatilag járásképtelen vagyok, súlyos inzulinos cukros, szinte minden szövődménnyel, a megvakulás kivételével – egyelőre. Mindemellett 79 éves leszek novemberben. A szivem is nagyon gyenge, a terhelhetőségem alig, a vérnyomásom magas – mindezt én első sorban az elhízásnak tudom be, ami a foglalkozásommal járó mozgásszegénységnek, de emellett a harmadik gyerek utáni elrontott antibébi tabletta-szedésnek (akkor híztam el visszavonhatatlanul) köszönhető – természetesen az étkezési vétkek mellett. Node, ha minden igaz, Mózes ilyen idős korában indult el a negyvenéves váándorlásra, és 120 évig élt.én se biztos, hogy meg kell haljak izibe, csak ha magamra maradnék – mert önálló életvitelre már nem vagyok képes. Ezért is szeretnék egy utolsóü próbát tenni a fogyással. Amióta nem tudok jűrni, egy vagyont költöttem el különféle zyírégetőkre, szobabiciklire, rázótréning-gáprfe, mindenféle étrendkiegészítőkre – eredménytelenül. Van egy olyan megfigyelésem, hogy minden jó tanács a „körte” típusú nőknek szól, én viszont határozottan „alma” vagyok, ami a rossz nyelvek szerint együtt jár a fehér zsírszövetek tőltengésével a barnákkal szemben – és a fehér zsírszövetek sejtjei csak röhögnek a zsírégető diétákon – NEM NYÍLNAK MEG. Próbálkoztam amikor még tudtam járni – a napi 7-8 km-es hegyi séták mellett a sitrom+pici fehérje diétával is – a cukrom aaz égbe szökött, a diabetológusom fekete haja őszbe csavarodott az eredményeim láttán és azonnali hatállyal letiltotta a folytatást. Ennyi. De mégis: szeretnék a túlsúlyom legalább felétől megszabadulni – ha egyáltalán van rá esély. Mi a véleményed, van?
Üdvözlettel Kati néni
U.i.: a füzetedet már megvettem, a 27 ételt letölteném, de nem megy, Ha elküldenéd a válasz e-mailhez mellékelve, megköszönném!
100 kg voltam, amikor feladtam a fogyási szándékomat, gondolván, nem megy. Csak ne hízzam tovább, ez volt a cél. Biztos, hogy rosszul csináltam valamit, illetve szerintem nem vettem elég komolyan. Aztán jött a „segítség”. Epehólyag gyulladásom lett, nem tudtam úgy enni, mint azelőtt. Elkezdtek leolvadni rólam a kilok. Ezt tapasztalva ráébredtem, hogy nem kell még feladnom. S megragadva a betegség okozta étkezési változás lendületét, elkezdtem tanácsokért fordulni. Sajnos a cukrom is felborult, de még gyógyszerrel egész jó. Szeretném megelőzni a sok problémát, amit az elhízás okoz. 44 éves vagyok, ideális testsúlyom 75 kg lenne. Most tartok a 85 kg-nál. Hadd erősítsek meg minden olvasót, hogyha valamiért nem mennek le a kilok, biztos valamit még nem ismerünk elég jól. Érdemes tudatosan étkezni, és nem kell ehhez éhezni sem. Az itteni tanácsokat és sok-sok információt köszönöm, nagyon hasznosak.